Haberler

AYANCIK BELEDİYESİ KETEM İŞBİRLİĞİ iLE KADINLARA KANSER TARAMASI

Ayancık Belediyesi ve İlçe Sağlık Grup Başkanlığı birlikteliğinde gerçekleştirilen proje ile kadınlara yönelik kanser taraması yaptırılıyor.

Ayancık Belediyesi ve İlçe Sağlık Grup Başkanlığı birlikteliğinde gerçekleştirilen proje ile kadınlara yönelik kanser taraması yaptırılıyor.

İlçe Sağlık Grup Başkanlığınca tespit edilen kadınlar Ayancık Belediyesi tarafından hazır tutulan araçlarla Sinop Kanser Erken Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)’e getirilerek kanser taramasından geçiriliyor. Kanser taramaları yapılan kadınlara hastalık hakkında uyarıcı bilgiler de veriliyor. Çoğunluğu ilk kez kanser taraması yaptıran kadınlar, projeden duydukları memnuniyeti dile getirirken Belediye Başkanlığı ve İlçe Sağlık Grup Başkanlığı yetkililerine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ettiler.
Her ayın sonunda merkezde ve köylerimizde yaşayan kadınların kanser taraması için KETEM’e gönderildiğini belirten Belediye Başkan Yardımcısı A. Adil Akın;  ‘’Ülkemizde yılda yaklaşık 150 bine yakın kanser tanısı konuluyor, sigara ve alkol kullanımı, obezite, stres, hareketsiz yaşam, kimyasal maddeler, radyasyon, güneş ışınları gibi etkenler kanser riskini arttırmakta. Tüm insanlığın korkulu rüyası olan kanser ile ilgili olarak bayanlarımızı olası bir hastalıkta erken teşhis için İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ile birlikte gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında, aile hekimlerimizin titiz çalışmaları ile belirledikleri yaklaşık doksana yakın bayan vatandaşımızı Kanser Erken Tarama ve Eğitimi Merkezinde (KETEM) taramadan geçirilmesine olanak sağladık, erken tanı ve tedavide ki yenilikleri kanser hastalığı ile mücadele başarılı kılan unsurlar olarak görüyoruz’’ dedi. Projenin aynı kararlılıkla devam edeceğini belirten A. Adil AKIN, özellikle Sağlık çalışanlarımızın bu projede üstlendikleri misyon ve çaba için teşekkür ediyor, 1-7 Nisan Kanser Haftası münasebetiyle tüm kanser hastalarımıza moral ve acil şifalar diliyorum, dedi.

 

Benzer Haberler