logo-black
2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ

2 NİSAN DÜNYA OTİZM FARKINDALIK GÜNÜ


Otizm, bedensel ve sosyal iletişim becerilerinde olması gereken gelişimin eksik kalması veya gecikmesi durumu olarak tanımlanıyor.  Bilişsel ve duyusal işlevler doğumdan itibaren çalışmaya başlasa da gelişim, aynı hızda ve doğrultuda ilerleyemeyebiliyor. Yani, gerek genetik faktörlerin, gerekse çevresel faktörlerin farklı olması bedensel ve sosyal iletişim becerilerin gelişimini de büyük ölçüde etkileyebiliyor. Bu aşamada, bebeklerimizin gelişimini dikkatle takip etmemiz ve otizmin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Otizm bir eksiklik değil bir farklılıktır. Bizler de otizmli çocuklarımızın bu farklılıklarını öğrenmeli onları sevgiyle, bu farklı bilinçle kucaklamalıyız. Bilinmelidir ki tüm çocuklarımızın sosyal yaşamda sağlıklı bir şekilde ve uyum içinde var olabilmeleri biz yetişkinlerin asli görevlerinden birisidir.

 “Unutmayın ki çocukların, hayallerini küçülten değil; onlarla birlikte hayallerini yaşayabilecek yetişkinlere ihtiyaçları var.”

sinop emlak sinop pansiyon sinop günlük kiralık daire sinop web tasarım güneş paneli güneş enerjisi güneşten elektrik üretme